Rowy

Miejscowość turystyczna (dawniej osada rybacka) położona między Łebą a Ustką wśród lasów sosnowych. Nad morzem wyznaczone zostały 2 letnie kąpieliska. Kąpielisko Rowy Zachód ma łączną długość linii brzegowej 400 metrów i 4 zejścia na plażę, natomiast kąpielisko Rowy Wschód ma łączną długość linii brzegowej 200 m i 1 zejście na plażę. Tereny na których leżą Rowy wchodziły w skład Polski od czasów Mieszka I aż do XIII wieku. Pod względem kościelnym obejmowało je biskupstwo w Kołobrzegu założone w roku 1000 przez Bolesława Chrobrego. Pierwsze wzmianki o Rowach pochodzą z 1282 roku, a znaleziska archeologiczne dowodzą, że wieś była zamieszkana już w okresie prehistorycznym.

SPN

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Światowy Rezerwat Przyrody czy obszar wodno-błotny Ramsar.

Wieża widokowa

Nad jeziorem Gardno w odległości ok 3 km od Rowów w kierunku Objazdy – znajduje się wieża widokowa udostępniona przez Słowiński Park Narodowy. To urocze miejsce z dala od hałasów cywilizacji. Warto rozejrzeć się dookoła żeby zobaczyć piękno tych łąk, bogactwo roślinności i mnogość wszelkiego typu żyjątek – dziś służą jako źródło siana, kiedyś wydobywano na nich przemysłowo torf.

Gardno

jedno z największych przybrzeżnych jezior polskiego wybrzeża, położone blisko Rowów, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jak większość jezior przymorskich, od Bałtyku oddzielone jest piaszczystą mierzeją. Z morzem łączy je rzeczka Łupawa. W wodach jeziora, a także Łupawy żyje wiele gatunków ryb, m.in. płocie i okonki, a nawet węgorze. Dzięki temu rozwija się tu wędkarstwo, a z uwagi na płytkość jeziora oraz wiatry - także windsurfing i kitesurfing. Na jeziorze leży Wyspa Kamienna, na której założono rezerwat, jako że jest ona siedliskiem rzadkich gatunków ptaków.

Kościół

Kościół w Rowach wybudowano w latach 1844-49, w stylu neoromańskim. Materiałem budowlanym były ciosane głazy, pochodzące z Kamiennej Wyspy, leżącej na jeziorze Gardno. Jest trzecim kościołem w historii wsi. Pierwotny istniał już 1581 roku, drugi- o konstrukcji szachulcowej wzniesiono w 1750 roku.

Port

Port morski Rowy położony jest na rzece Łupawie. Kutry miejscowych rybaków pływają z sygnaturą ROW na burcie. Port Rowy znajduje się ok. 35 km (19 NM) morzem na zachód od portu Łeba oraz 16 km (8 NM) na północny wschód od portu Ustka. Port rybacki jest usadowiony na ujściowym odcinku rzeki Łupawy, który odchodzi od jeziora Gardno do Morza Bałtyckiego.

Okolica